Kam na výlet

Vyberte si kam sa najbližšie pôjdete pozrieť, čo sa oplatí navštíviť a čo rozhodne vyskúšať.

Stratenský kaňón

Doprajte si nádhernú relaxačnú prechádzku (pešo alebo na bicykli) cez krátky a veľmi romantický kaňon potoka Hnilec, ktorý sa tiahne medzi dedinami Stratená a Dobšinská ľadová jaskyňa. Tento kaňon je iba asi 2 km dlhý, predsa sa však teší veľkej obľube u turistov. Nádherným prostredím úžiny obklopenej majestátnymi vápencovými bralami vedie stará asfaltová cesta, ktorá sa prepletá sa s riekou Hnilec. Táto cesta je doplnená informačnými panelmi, ktoré oboznamujú návštevníka s históriou, geológiou, faunou a flórou kaňonu.

Dedinky

Malebná obec pri brehoch vodnej nádrže Palcmanská Maša, ktorá je známym a vyhľadávaným rekreačným strediskom v Hnileckej doline. Je to zároveň najväčšia vodná plocha v Slovenskom raji s rozlohou približne 85 ha. Možno sa v nej kúpať, člnkovať alebo chytať ryby. Dedinky sú ideálnym miestom na letné kúpanie, zimnú lyžovačku, či návštevy zaujímavých miest v okolí počas celého roka.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza v Stratenskej hornatine a svojou dĺžkou a hĺbkou patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Nikde mimo alpskej oblasti sa v Európe nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola v roku 2000 zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Monumentálne zaľadnenie už tisícročia pretrváva v nadmorskej výške iba 920 až 950 m.

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad sa nachádza v nadmorskej výške 680 metrov a bezpochyby sa označuje ako najkrajší výhľad v Slovenskom raji. Trasa má tri a pol kilometra, je riadne značená a výstup hore zvládnu hravo aj malé deti, prípadne seniori. Zo skalnej plošiny na južnom svahu horského chrbta Ludmanka sa pri priaznivom počasí môžete pokochať panorámou Vysokých Tatier, pri pohľade nadol zasa ústím Bieleho potoka a Prielomom Hornádu.

Kráľová hoľa

Kráľova hoľa  je mohutným masívom a najvyšším vrchom východnej časti Nízkych Tatier s nadmorskou výškou 1946 m. Pramenia pod ňou najväčšie slovenské rieky (Váh, Hron, Hnilec a Hornád), ktoré s jej pôsobivým a majestátnym vzhľadom spôsobili, že spolu s Kriváňom sa stala najospevovanejším slovenským vrchom opradeným mnohými legendami a povesťami. Od roku 1960 je tu televízny vysielač – retranslačná stanica, ku ktorej vedie zo Šumiaca asfaltová cesta (najvyššie položená na Slovensku) so zákazom vjazdu pre autá. Pre cyklistov je atraktívnou vysokohorskou trasou.

Prameň Hrona

Hron pramení v Horehronskom podolí na juhovýchodnom úpätí Kráľovej hole v nadmorskej výške približne 980 m. Rieka Hron je druhá najdlhšia slovenská rieka s dĺžkou 298 kilometrov. Okolie prameňa je veľmi pekne upravené. Prameň je ohradený malým dreveným plotom a nachádzajú sa tu informačné tabule, z ktorých sa dozviete základné informácie o rieke Hron. Pri prameni si môžete chvíľku posedieť na brvnách alebo na lavičke pod prístreškom a potom už len nasávať čerstvý horských vzduch a kochať sa nádhernou okolitou scenériou.

Chmarošský viadukt

Chmarošský viadukt je jednou z najznámejších a najkrajších technických pamiatok na Slovensku. Jedná sa o tehlový železničný most postavený v 30.rokoch minulého storočia, tvorený deviatimi oblúkmi. S dĺžkou 113,6m a výškou 18 metrov sa nachádza na trati Červená Skala – Margecany priamo pod Kráľovou hoľou. Je historicky prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu v Československu. Pre svoj výnimočný pôvab je obľúbeným miestom turistov i fotografov.

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ v Betliari je najnavštevovanejším kaštieľom juhovýchodného Slovenska. Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a dal ho postaviť Štefan Andrássy ako poschodový, ešte opevnený kaštieľ so štyrmi nárožnými vežami. Našťastie ho nepostretol osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea. Všetko, čo sa v interiéroch nachádza, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov 19. storočia v Európe.

Požičovňa elektrobicyklov

Ebiky pod Kráľovou hoľou je požičovňa elektrobicyklov, klasických bicyklov a fatbikov s vlastnou dobíjacou stanicou, ktorá sa nachádza v obci Šumiac. Na Kráľovú hoľu sa dá vyšliapať za necelú hodinu podľa zvoleného stupňa podpory. Elektrobicykle sú vhodné pre starších ľudí a ľudí so slabou kondíciou. V okolí sa nachádza  široký výber cyklotrás a bicykle je možné priviezť aj do Stratenej.

Ebiky pod Kráľovou hoľou
Jána Bottu 134, Šumiac 976 71
Tel. 0911 994 594
Email: info@ebikypodkralovouholou.sk
Web: www.ebikypodkralovouholou.sk